|
Op basis van een enquête onder het onderwijspersoneel in po, vo, mbo en hbo heeft SEO het promotiebeleid op scholen onderzocht. Gekeken is onder meer naar de bekendheid met de functiemix en de criteria op grond waarvan leraren een schaalpromotie ontvangen.
Het onderwijs is al redelijk bekend met de nieuwe functiemix. Ter versterking van de beloning van leraren ontvangen schoolbesturen in alle onderwijssectoren extra geld om meer leraren in een hogere schaal te kunnen belonen. Dat dient te gebeuren aan de hand van objectieve promotiecriteria.
Vrijwel alle schooldirecteuren blijken op de hoogte van de toekomstige veranderingen, gevolgd door de leden van de medezeggenschapsraden. Van de leraren is ruim de helft op de hoogte van de invoering van de functiemix. De bekendheid is het grootst in het vo. Dat is niet verwonderlijk, want vo-scholen in de Randstad hebben als eerste geld ontvangen ter versterking van de functiemix. De overige vo-scholen volgden begin 2010 en de scholen in het po ontvangen vanaf augustus 2010 extra geld.
Voor wat de promotiecriteria betreft, is eenderde van de leraren het niet eens met de stelling dat alle leraren een eerlijke kans op schaalpromotie hebben. Veel leraren geven aan dat zij denken dat ‘een goede relatie met de directie’ een belangrijke rol speelt bij de promotie van collega’s.
Directieleden en pas gepromoveerde leraren vinden daarentegen dat promoties op hun school wel eerlijk verlopen.
Ook blijkt uit het onderzoek dat leraren in alle onderwijssectoren duidelijke promotiecriteria op prijs stellen. Leraren op scholen waar al nieuwe promotiecriteria zijn opgesteld, vinden twee keer zo vaak dat alle leraren een eerlijke kans op schaalpromotie hebben als leraren op scholen zonder nieuwe criteria.
Om draagvlak binnen de school te krijgen voor de functiemix is dus van groot belang dat de directie samen met de leden van medezeggenschapsraad en de leraren heldere promotiecriteria opstellen en daar open over communiceren.
|