PABO Lesidee Lesvoorbereiding
Handige links:
Je bent hier:  Home Lesidee

Zoek Lessen

Groep :
Leergebied :
Thema :
Onderwerp :
 

Abonneer op nieuwsbrief

De feminisering van het basisonderwijs

Er moeten meer mannelijke leerkrachten komen.
 

Who's Online

We hebben 71 gasten online

Laatste nieuws

Leerlingen beheersen taal, maar leren dat af in voortgezet onderwijs

jongen schrijft

Anders dan wordt gedacht, beheersen de leerlingen hun taal aan het eind van de basisschool beter. Die taalbeheersing leren ze later in hun middelbare schooltijd weer af. De beheersing van de werkwoordspelling bij het eindexamen is een stuk slechter dan aan het eind van de basisschool.

30-08-2010 Lees meer>>

Eerste doorlopende leerlijn Engels voor basisonderwijs

Op 10 september introduceert Pearson Education Benelux de eerste volledig digitale lesmethode Engels voor de onderbouw van het basisonderwijs. Met de nieuwe methode iPockets leren kleuters eenvoudig en op een intuïtieve en speelse manier Engels. Tijdens de introductie wordt getoond hoe de methode in de praktijk wordt toegepast. De introductie vindt plaats in het gebouw van de Edese Schoolvereniging in Ede.

30-08-2010 Lees meer>>

 Metriek stelsel PDF
Onderwerp : Voor de kinderen wordt het metriek stelsel visueel duidelijk door het doen van diverse handelingen zoals wegen, meten, de inhoud bepalen van voorwerpen. Om belangstelling op te wekken bij de kinderen heb ik een doel gecreëerd n.l. pepernoten bakken volgens een recept waarbij een aantal dingen vreemd omschreven staan.
Leergebied :
Koken, Rekenen Thema :  Algemeen, Sinterklaas
Groep :  6   7   8 
Auteur : Administrator

Les
Beginsituatie
Ik heb bij mijn mentor aan gegeven dat ik een instructieles wilde geven. Mijn mentor gaf als idee het “metriek stelsel” en de mogelijkheid om met de op school aanwezige materialen “proefjes” te doen. Bij mij kwam toen het idee om ook pepernoten te gaan bakken, waarbij meten en wegen in het recept terugkomt.
De les hoort bij het vakgebied rekenen. De leerlingen zijn bekend met de stappen in het metriek stelsel ( 1m = 100 cm, 1kilo = 1000 gram, etc).
 
Lesdoel voor de kinderen
Voor de kinderen wordt het metriek stelsel visueel duidelijk door het doen van diverse handelingen zoals wegen, meten, de inhoud bepalen van voorwerpen. Om belangstelling op te wekken bij de kinderen heb ik een doel gecreëerd n.l. pepernoten bakken volgens een recept waarbij een aantal dingen vreemd omschreven staan.
Deze les is een onderdeel van een lessencyclus. Deze lessencyclus bestaat uit drie onderdelen:
  1. Het “visueel” maken van gewichten, afmetingen, inhouden.
  2. Pepernoten maken waarbij ze de visuele waarnemingen van onderdeel 1 moeten gebruiken.
  3. Doosjes maken waarbij ze ook de visuele waarnemingen van onderdeel 1 moeten gebruiken.
Deze lesvoorbereiding beperkt zich tot onderdeel 1 omdat deze les op één dag wordt gegeven. De onderdelen 2 en 3 vinden een week later plaats en waarvoor ook een andere lesvoorbereiding noodzakelijk is.
Bij deze lessen is het noodzakelijk dat de kinderen in groepjes werken. Een 2e lesdoel is dan ook: leren samenwerken, elkaar helpen.
 
Mijn leerdoel
  1. Een instructieles geven m.b.t. het vak rekenen waarbij ik het “nuttige” (metriek stelsel) met het “aangename” (pepernoten bakken) kan combineren.
  2. De les op een manier organiseren, zodat het werken in groepjes geordend verloopt.
 
Bronnen die ik heb geraadpleegd voor onderdeel 1
  1. Materiaal en bijbehorende opdrachten die op mijn stageschool aanwezig zijn.
  2. “Rekenvaardig” van R. Goffree
  3. Het metriek stelsel
  4. Overleg met mijn mentor omtrent de klas verdelen in groepjes.
 
Onderwijsleermiddelen
  1. Liniaal
  2. Weegschaal
  3. Kubus/flesjes met verschillende afmetingen/inhoud
  4. Maïs om te gebruiken bij het wegen
  5. water om te gebruiken bij de proefjes over “inhoud”
  6. Opdrachten op papier
  7. Scharen
  8. A-4 tekenpapier
  9. Plakband
 
Organisatie voor de les
  1. De klas op papier al in 3 groepjes verdelen met daarbij de volgorde van de opdrachten die zij moeten gaan maken. Daarbij rekening houden met het feit welke kinderen met elkaar wel of niet kunnen samenwerken. Dit doe ik a.d.h.v. het overleg met mijn mentor en a.d.h.v. mijn eigen inzicht op de groep.
  2. Onderwijsleermiddelen klaarzetten.
  3. Kinderen blijven in het lokaal zodat ik een goed overzicht heb dus de tafels worden verschoven zodat er 3 groepen tafels ontstaan. De kinderen gaan in een kring zitten.
  4. Het recept van de pepernoten op het bord zetten, dit recept gebruik ik als inleiding van de les.
  5. Opdrachten kopiëren.
 
Inleiding van de les van onderdeel 1
Ik vertel de kinderen dat ik hun volgende week pepernoten wil gaan laten bakken. In de groepen 1 en 2 doen ze dat ook, alleen is dat uiteraard onder begeleiding van hen ouder/juf.
Ik vind dat ze dit in groep 8 best zelfstandig kunnen. Omdat we de pepernoten ook ergens in moeten bewaren gaan we ook een doosje maken (omdat we niet allemaal tegelijk pepernoten kunnen bakken, maakt een groep een doosje terwijl de andere aan het bakken zijn) Alleen moet je dan ook het recept goed kunnen lezen. Je moet iets afweten van gewichten en inhouden. Ik heb een recept van een zwarte piet gekregen die er een beetje rare maten op na houdt:
Voor het bakken van pepernoten heb ik nodig:
1\4 deel van 1 kilo zelfrijzend bakmeel
1\5 deel van een halve kilo suiker
3\4 deel van 100 gram zachte boter
2 eetlepels speculaaskruiden
1\2 theelepel zout
1000 ml melk en daarvan 4 eetlepels
 
Voor het maken van een doosje heb ik nodig:
Een stuk karton van 200 mm bij 200 mm
plakband
 
Om het recept van deze zwarte piet voor ons duidelijker te maken laat ik de kinderen eerst in groepjes opdrachten maken.
Duur van de inleiding: 10 minuten
 
 

 

Enquete

Waar is de meerwaarde van het digibord het grootst?
 
Jajuf.nl zoekmachine

Zoeken binnen jajuf.nl

Zoekterm :
 

Lesidee Database

Groep :
Leergebied :
Thema :
Onderwerp :
 
  Wie is JaJuf.nl       International Movers       Cargo Shipping       Removal companies       Business Directory UK       Business Directory US       Checklist       Moeders       Tieners